[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 3، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان سواد سلامت و سطح خود مراقبتی بیماران دیابتی تیپ دو مراجعه کننده به مرکز دیابت شهرستان زابل
بزی محمد عباس زاده، اول مهدی کریمی
چکیده:  
زمینه و هدف: بخش عمده ای از کنترل و درمان دیابت، بواسطه مشارکت بیمار دیابتی و از طریق خود مراقبتی انجام می شود. سواد سلامت بیانگر مراقبت بهداشتی بیمار است از این رو مطالعه حاضر با هدف تعیین سطح سواد سلامت  و سطح خود مراقبتی بیماران دیابتی تیپ دو مراجعه کننده به مرکز دیابت شهرستان زابل صورت گرفته است.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر مطالعه ای توصیفی- تحلیلی بود که بر روی تعداد 150 بیمار دیابتی نوع دو مراجعه کننده به مرکز کنترل دیابت شهرستان زابل در سال1395 که شرایط ورود به مطالعه را داشتند انجام شد. نمونه ها با استفاده از روش نمونه گیری آسان انتخاب شدند. داده ها از طریق پرسشنامه ای که شامل سه قسمت اطلاعات دموگرافیک و سواد سلامتی و سطح خودمراقبتی در زمینه بیماری دیابت بود، جمع آوری شد.  داده ها جمع آوری شده به کمک نرم افزار SPSS نسخه 19 و روشهای آمار توصیفی و آزمونهای آماری( آزمون T-TEST، ANOVA و ضریب همبستگی پیرسون)  در سطح معنی داری 05/0  مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: نتایج حاصل از این پژوهش نشان دادند که 3/71% افراد شرکت کننده سطح سواد ناکافی و مرزی و 7/28% از سطح سواد کافی و مطلوبی برخوردار بود. همچنین یافته ها نشان دادند که بین سطح سواد سلامت با جنس، سن و شغل ارتباط معنا دار آماری وجود دارد.همچنین نتایج حاصل از مطالعه نشان داد که 43درصد خودمراقبتی ناکافی، 35 درصد خودمراقبتی مرزی، 22 درصد  خودمراقبتی کافی داشتند.
نتیجه گیری: یافته های حاصل از این پژوهش نشان دادند که بیماران مبتلا به دیابت نوع دو سواد سلامت ناکافی داشتند و این سواد ناکافی هر ساله هزینه های زیادی را بر بیماران مبتلا به دیابت تحمیل می کند. از این جهت تولید رسانه ها و مواد آموزشی با گویش محلی هر منطقه که بصورت ساده و قابل فهم برای تمام گروههای سنی و افراد با سواد سلامت ناکافی می تواند گامی موثر برای گسترش سواد سلامت در سطح فردی و اجتماعی باشد.
 
واژه‌های کلیدی: سواد سلامت - دیابت تیپ دو-رفتارهای خودمراقبتی-زابل
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

AbbasZadeh M, karimi M. Investigation of the Relationship between Health Literacy and Self-Care Behaviors in Diabetic Patients Type II Referred to the Center of Diabetes Control and Prevention in Zabol City in 2016. J Health Lit. 2018; 3 (1)
URL: http://literacy.ihepsa.ir/article-1-106-fa.html

عباس زاده محمد، کریمی مهدی. بررسی میزان سواد سلامت و سطح خود مراقبتی بیماران دیابتی تیپ دو مراجعه کننده به مرکز دیابت شهرستان زابل . فصلنامه سواد سلامت. 1397; 3 (1)

URL: http://literacy.ihepsa.ir/article-1-106-fa.htmlدوره 3، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه سواد سلامت Journal of Health Literacy
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3709