[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 3، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تقویت عملکرد الگوی اعتقاد بهداشتی با استفاده از سواد سلامت در پیش بینی اتخاذ رفتارهای پیشگیری کننده از مصرف سیگار در دانشجویان
دکتر رحمن پناهی، دکتر علی رمضانخانی، دکتر محمود طاووسی، آقای علی اصغر حائری مهریزی، دکتر شمس الدین نیکنامی
چکیده:  
مقدمه: سواد سلامت با اتخاذ رفتارهای پیشگیری کننده ارتباط داشته و تاثیر بالقوه ای در تقویت الگوی اعتقاد بهداشتی دارد. با توجه به افزایش شیوع مصرف سیگار در میان دانشجویان، این مطالعه با هدف تعیین نقش سواد سلامت در تقویت عملکرد این الگو در پیش بینی اتخاذ رفتارهای پیشگیری کننده از مصرف سیگار اجرا شد.
مواد و روشها: این مطالعه مقطعی- تحلیلی در میان 340 نفر از دانشجویان خوابگاهی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران که با روش نمونه گیری خوشه ای یک مرحله ای انتخاب شده بودند، انجام شد. ابزار گردآوری داده ها شامل پرسشنامه محقق ساخته معتبر موجود مبتنی بر الگوی اعتقاد بهداشتی در خصوص پیشگیری از مصرف سیگار و پرسشنامه سنجش سواد سلامت (HELIA) بود. داده ها پس از گردآوری با استفاده از روش تحلیل عاملی تائیدی توسط نرم افزار لیزرل 8/8 و آزمون رگرسیون خطی با نرم افزار spss نسخه 16 تحلیل شدند.     
 یافته ها: نتایج حاصل از بررسی روایی دو نسخه از الگوی اعتقاد بهداشتی (نسخه اصلی و نسخه ترکیب شده با سواد سلامت) در تحلیل عاملی تائیدی نشان داد که شاخص های برازش نسخه ترکیب شده با سواد سلامت، از وضعیت بهتری برخوردار است. آزمون رگرسیون خطی نشان داد که درصد پوشش واریانس رفتار نسخه ترکیب شده (5/36=r2) در مقایسه با نسخه اصلی (6/24=r2) از میزان بیشتری برخوردار است.  
نتیجه گیری: با اضافه شدن سواد سلامت به الگوی اعتقاد بهداشتی، قدرت پیشگویی کنندگی این الکو نسبت به نسخه اصلی آن تقویت یافت.
واژه‌های کلیدی: الگوی اعتقاد بهداشتی، سواد سلامت، مصرف سیگار، رفتار پیشگیری کننده، دانشجویان
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Reinforcing the performance of health belief model using health literacy in anticipating adopting of smoking preventive behaviors in university students. J Health Lit. 2018; 3 (1)
URL: http://literacy.ihepsa.ir/article-1-109-fa.html

پناهی رحمن، رمضانخانی علی، طاووسی محمود، حائری مهریزی علی اصغر، نیکنامی شمس الدین. تقویت عملکرد الگوی اعتقاد بهداشتی با استفاده از سواد سلامت در پیش بینی اتخاذ رفتارهای پیشگیری کننده از مصرف سیگار در دانشجویان. فصلنامه سواد سلامت. 1397; 3 (1)

URL: http://literacy.ihepsa.ir/article-1-109-fa.htmlدوره 3، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه سواد سلامت Journal of Health Literacy
Persian site map - English site map - Created in 0.09 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3709