[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 1، شماره 1 - ( بهار 1395 ) ::
جلد 1 شماره 1 صفحات 25-38 برگشت به فهرست نسخه ها
مروری بر مطالعات انجام شده در زمینه آگاهی و رفتارهای ایمن کارگران در ایران
محمد واحدیان شاهرودی، فائزه محمدی، هادی طهرانی
چکیده:  

زمینه و هدف: اکثر مردم جهان در سن کار و تولید هستند. یکی از راهکارهای ارتقای سطح پیشگیری و کنترل حوادث شغلی، افزایش سواد سلامت و آموزش مسوولین و کارگران از چگونگی انجام کار ایمن است . ﻫﺪف از اﻳﻦ ﭘﮋوﻫﺶ، ﺑﺮرﺳﻲ تعدادی از ﻣﻄﺎﻟﻌﺎتی اﺳﺖ ﻛﻪ سنجش آگاهی و رفتارهای ایمن کارگران در ایران و اﺛﺮﺑﺨﺸﻲ ﻣـﺪاﺧﻼت آﻣﻮزﺷـﻲ در این زمینه را ﻣﻮرد ﺑﺮرﺳﻲ ﻗﺮار داده است.

مواد و روش‌ها: ﺑﺎ ﺟﺴﺘﺠﻮی ﻧﻈﺎم ﻣﻨﺪ ﺑﺎﻧﻚ اطلاعاتی PubMed وSID  در طی سالهای اخیر و ﺑﺮای ﺑﻪ دﺳﺖ آوردن ﻋﻨﺎوﻳﻦ و ﺧﻼﺻﻪ ﻣﻘﺎﻻت ﺣﺎوی ﻧﺘﺎﻳﺞ ﻣﺮﺗﺒﻂ ﺑﺎ ارتقای رفتارهای ایمن کارگران22 مقاله مرتبط با بررسی متون انتخاب شدند و نتایج حاصل از آنها در این مطالعه مورد بحث قرار گرفت. از این مقالات تعداد10 مورد که در آنها از ﻧﻈﺮﻳﻪ ﻫﺎ و اﻟﮕﻮﻫﺎ در ﻣﺪاﺧﻼت آﻣﻮزﺷﻲ در ارتقای رفتار های ایمن کارگران در ایران اﺳﺘﻔﺎده شده بود بصورت جداگانه در جدول ذکر شدند و اﺛﺮ ﺑﺨﺸﻲ آﻧﻬﺎ ﻣﻮرد ارزﻳﺎﺑﻲ و ﺗﺤﻠﻴﻞ ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻪ  است .

یافته‌ها: گروه های مورد بررسی و یا تحت آموزش، غالبا قشر عظیم کارگران هستند که در معرض خطرات ناشی از رفتارهای نا ایمن در محیط کار می باشند.آﻧﭽﻪ در ﻣﻘﺎﻻت ﻣﻨﺘﺨﺐ ﻣﺸﺎﻫﺪه شد در قالب پنج محور بررسی گردید. از پیامدهای مداخلات آموزشی، گسترش فرهنگ ایمنی در محیط کار ذکر شده است. در اﻛﺜﺮ ﻣﻮارد، ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎی آموزشی طراحی شده برای ارتقای رفتار ایمنی و به صورت بحث گروهی و اصول یادگیری بزرگسالان بوده است.

نتیجه‌گیری: ﺟﻤﻊ  ﺑﻨﺪی ﻣﻘﺎﻻت ﻣﻮرد ﺑﺮرﺳﻲ ﻧﺸﺎن از تاکید ﺿﺮورت ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ارتقای رفتارهای ایمن کارگران دارد. عوامل انسانی بروز حوادث در محیط کار بسیار حائز اهمیت است و می توان با مداخله ی آموزشی، آگاهی و رفتار ایمنی را در قشر کارگران ارتقاء داد و موجب کاهش رفتار نا ایمن شد.

نوع مطالعه: مطالعه مروری

واژه‌های کلیدی: آموزش بهداشت، رفتار ایمن، کارگران، آگاهی
متن کامل [PDF 572 kb]   |   متن کامل (HTML)      
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Vahedian-Shahroodi M, Mohammadi F, Tehrani H. A review of studies in the field of knowledge and safe behaviors of workers in Iran. J Health Lit. 2016; 1 (1) :25-38
URL: http://literacy.ihepsa.ir/article-1-24-fa.html

واحدیان شاهرودی محمد، محمدی فائزه، طهرانی هادی. مروری بر مطالعات انجام شده در زمینه آگاهی و رفتارهای ایمن کارگران در ایران. فصلنامه سواد سلامت. 1395; 1 (1) :25-38

URL: http://literacy.ihepsa.ir/article-1-24-fa.htmlدوره 1، شماره 1 - ( بهار 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه سواد سلامت Journal of Health Literacy
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3731