:: دوره 2، شماره 1 - ( بهار 1396 ) ::
جلد 2 شماره 1 صفحات 5-11 برگشت به فهرست نسخه ها
جایگاه سلامت الکترونیکی در جامعه اطلاعاتی و چشم انداز آینده آن
علی تندیسه بنا
چکیده:  

سلامت الکترونیکی،«¬e Health»، یکی از کاربردهای مهم فناوری¬های اطلاعات و ارتباطات (فاوا) در عرصه خدمات عمومی بهداشت و درمان است که پروژه¬های راه¬اندازی آن، در قالب برنامه جامع دولت الکترونیکی و تشکیل جامعه اطلاعات اجرا می-شود. با بهره گیری ازتکنولوژی های مخابراتی و اطلاعاتی، افراد جامعه قادر خواهند بود از دسترسی یکسان به خدمات بهداشتی و پزشکی الکترونیکی به منظور حفظ سلامت خویش بهره مند شوند و فرایند مراقبت های بهداشتی و درمانی خود را به نحو مناسب تری اداره کنند. بدین ترتیب، سلامت الکترونیک شامل ارایه خدمات بهداشتی و اطلاعات بهداشتی از طریق اینترنت و دیگرفناوری های تجارت الکترونیکی است.
لذا لزوم مهیا بودن ابعاد و چشم اندازهای آینده جامعه اطلاعاتی  به منظور کسب آمادگی برای پیاده سازی سلامت الکترونیک، درجامعه اطلاعاتی ضروری می باشد.
هدف از این تحقیق بررسی وضعیت سلامت الکترونیک در جامعه اطلاعاتی و معرفی ابعاد مؤثر درآن و همچنین  توسعه و چشم انداز اینده سلامت الکترونیک است. در ادامه به بررسی اثرگذاری هر یک از این ابعاد در تحول حوزه سلامت وچشم انداز توسعه پرداخته خواهدشد .

نوع مطالعه: نامه به سردبیر.

واژه‌های کلیدی: جامعه اطلاعاتی، سلامت الکترونیکی، فناوری اطلاعات
متن کامل [PDF 238 kb]      
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومىXML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 1 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها