[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 2، شماره 1 - ( بهار 1396 ) ::
جلد 2 شماره 1 صفحات 39-44 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی سواد سلامت میانسالان شهرستان اردبیل
نسرین فولادی، صادق حضرتی، مسعود شعبانی، نازیلا نژاددادگر
چکیده:  

 زمینه و هدف: سواد سلامت، توانایی افراد در به دست آوردن، تحلیل کردن، و درک اطلاعات و خدمات اولیه بهداشتی مورد نیاز برای تصمیم گیری در مورد مسائل سلامتی و بهداشتی می باشد. مطالعه حاضر به منظور تعیین سطح سواد سلامت میانسالان شهرستان اردبیل طراحی واجرا گردید.

مواد و روش‌ها: این مطالعه، یک مطالعه توصیفی –تحلیلی از نوع مقطعی بود که در سال 1395 بر روی 1049 نفر از میانسالان 60-20 سال تحت پوشش مراکز بهداشتی شهرستان اردبیل با استفاده از نمونه گیری تصادفی چند مرحله ای انجام شد. اطلاعات با استفاده از پرسشنامه سواد سلامت ایرانیان جمع آوری شد. تجزیه وتحلیل داده ها از طریق نرم افزار 16SPSS و آزمون های آماری تی تست، کای دو، ضریب همبستگی و رگرسیون انجام گردید.

یافته‌ها: در مطالعه جاری میانگین سنی میانسالان 14/1 ±39/59 بود. 4/56 درصد شرکت کنندگان زن و سطح تحصیلات اکثریت آنها دیپلم وبالاتر(62/7 درصد) بود. شرکت کنندگان در دسترسی به اطلاعات (76/3درصد) ضعیف، در درک اطلاعات (59/59 درصد)، تحلیل و ارزیابی (8/57 درصد) و استفاده از اطلاعات (75/1 درصد) در سطح متوسط بودند، از میان متغیرهای دارای همبستگی با سواد سلامت، متغیرهای استفاده از اطلاعات ودرک اطلاعات بیشترین پیشگویی کننده سواد سلامت در این مطالعه بودند.

نتیجه‌گیری: به طور کلی سواد سلامت میانسالان در این مطالعه متوسط بود. با توجه به اهمیت سواد سلامت دربهبود سبک زندگی، ارتقای سلامت و خود مراقبتی افراد جامعه اهمیت توجه به این موضوع در برنامه ریزی های آموزشی حائز اهمیت می باشد. پیشنهاد می شود برای میانسالانی که از سواد سلامت متوسط برخوردارند، رسانه ها و مواد آموزشی ساده و قابل فهم تر طراحی و استفاده شود.

نوع مطالعه: مطالعه پژوهشی.

واژه‌های کلیدی: سواد سلامت، میانسالان، HELIA
متن کامل [PDF 230 kb]      
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA codeXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Fouladi N, Hazrati S, Shabani M, Nejaddadgar N. Investigating Middle-aged Health Literacy in Ardabil . J Health Lit. 2017; 2 (1) :39-44
URL: http://literacy.ihepsa.ir/article-1-70-fa.html

فولادی نسرین، حضرتی صادق، شعبانی مسعود، نژاددادگر نازیلا. بررسی سواد سلامت میانسالان شهرستان اردبیل. فصلنامه سواد سلامت. 1396; 2 (1) :39-44

URL: http://literacy.ihepsa.ir/article-1-70-fa.htmlدوره 2، شماره 1 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه سواد سلامت Journal of Health Literacy
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3731